top of page

DOBROTA IZNAD NEZNANJA I BRUTALNOSTI

  • Writer: Tatjana Smiljanić
    Tatjana Smiljanić
  • Mar 10, 2019
  • 2 min read

Updated: Jul 25, 2019





"BROKEN BLOSSOM" (1919)


Režiser : D.W. Griffith


Griffith je u par godina snimio nekoliko filmova različite tematike, pokušavajući da ukaže na neke društvene probleme koji su sve više izbijali na površinu kako je svet zagazio u XX vek. Tako se, ovog puta, okrenuo porodici kao osnovnoj ćeliji društva, stavljajući u fokus priče mladu devojku Lucy koju sistematski zlostavlja njen otac.






Na udaru ovog nasilnika našla se i njegova supruga, pa se prvi put u istoriji kinematografije, jedan režiser dotakao položaja žene u porodici i društvu.







Griffith je dugo nagovarao Lillian Gish da prihvati ulogu u filmu, najviše zbog toga što je jednom prilikom video kako prstima namešta osmeh na licu. U filmu je to uradila čak četiri puta!



Snimanje je trajalo 18 dana i kada je režiser odneo konačnu verziju filma svom producentu Adolphu Zukoru. ovaj je bio ogorčen. Urlao je kako nikako nije hteo tako užasan film u kojem na kraju svi umiru, pa je Griffith otišao razočaran i uveren kako njegov film još dugo neće ugledati svetlo dana. Sutradan se vratio sa 250.000 $ u kešu i bacio ih Zukoru na sto i ponudio mu da otkupi svoj film. Nakon toga se udružio sa Mary Pickford, Charliem Chaplinom i Douglasom Ferbanksom, sa kojima je osnovao producentsku kuću United Artists , "Broken Blossom" je bio njihov prvi projekat.









Na premijeri filma, postavljena je pozornica na kojoj je izvedena plesna tačka, kao svojevrstan "prolog", a dok je glumica Carol Dempster plesala, osvetljavala su je plava i zelena svetla reflektora. Tokom projekcije, desio se mali propust i reflektori su se na par minuta ponovo uključili. Griffith, koji je bio u dvorani, bio je oduševljen onim što je video, pa je naredio da se sve kopije filma oboje plavom i zlatnom bojom, na određenim kadrovima, što je stvorilo neku vrstu specijalnog efekta, prvog, od takve vrste.

Takođe i što se šminke tiče, u filmu se koristio neobičan trik...da bi dobio orijentalni izgled, glumac Richard Barthelmess je oko glave omotao jaku gumu i potegao je ka temenu, pa su mu crte lica bile povučene na gore...Guma je bila sakrivena ispod kapice koju je nosio.

Mnogi kritičari su pomnije proučili film i tvrde da je pun aluzija na seksualnu perverziju i incest...

Takođe, scena u kojoj otac - krvnik provaljuje kroz ormar,

kidajući sekirom daske, i odvlači Lucy da bi je silovao i ubio, jedna je od emotivno najsnažnijih i najmučnijih scena seksualnog napada na filmu.







Uticaj ovog filma najviše se vidi na filmu "The Shining" koji je koristio identične scene.


https://youtu.be/e-TJmp9NHxg


"Broken Blossom" je izuzetno težak za gledanje i iako je usmeren protiv rasizma, protiv zlostavljanja dece, protiv nasilja, nije uspeo u potpunosti da pošalje jasnu moralnu poruku - da su miroljubivost, dobrota i nevinost iznad neznanja, brutalnosti i razdora.



Clementine Kruczynski 03.02.2019.

Commentaires


©2019 by My Site. Proudly created with Wix.com

bottom of page