top of page

HANNIBAL - CRVENI ZMAJ I ŽENA ZAOGRNUTA SUNCEM U FANTAZIJI SERIJSKOG UBICE

  • Writer: Tatjana Smiljanić
    Tatjana Smiljanić
  • Sep 1, 2020
  • 3 min read



autor Tatjana Smiljanić


U filmu 'Red Dragon' (2002), serijski ubica, kog su u medijima prozvali 'The Tooth Fairy', Francis Dolarhyde (Ralph Feinnes) u jednoj sceni pokazuje svoju zastrašujuću viziju njega samog, prikazanu u tetovaži koja prekriva njegova mišićava leđa.



Dok urednik 'The National Tattler' časopisa, Freddy Lounds (Philip Seymour Hoffman) preklinje ubicu, razgoropađenog zbog omalovažavanja i umanjivanja njegovih ubilačkih pohoda, u istom časopisu, on skida svoju majicu i pokazuje tetovažu koja predstavlja Crvenog Zmaja, legendarnu sliku Williama Blakea. Užasnuti Freddy uskoro će biti zapaljen zajedno sa stolicom na kojoj je bio vezan, a Dolarhyde će zauvek ostati upamćen po ovoj fantastičnoj sceni.





'The Red Dragon And Woman Clothed With The Sun' Blake je naslikao u periodu izmedju 1803. i 1805. Na slici koja je, zapravo, alegorijski prikaz Sotone iz Knjige Otkrovenja, Crveni Zmaj ima sedam glava, deset rogova i sedam kruna. Stoji iznad žene zaogrnute Suncem, sa Mesecom pod njenim nogama i krunom sa dvanaest zvezda na glavi. Misija Zmaja (Satane) je da se osveti ženi koja je personifikacija rađanja vere i predvodnica onih koji prate Boga.

Slika predstavlja i večiti dualitet - dobro i zlo, svetlo i tamu.


Koliko je pisac Tomas Harris, tvorac lika Hannibala Lectera bio očaran ovim Blakeovim delom, najbolje govori deseta epizoda treće sezone serije 'Hannibal' koja se velikim delom zasniva upravo na odlomku iz njegove novele 'Red Dragon' (1981) inspirisanim 'Ženom zaogrnutom Suncem'.



U ovoj epizodi, Dolarhyde (Richard Armitage) vodi Rebu (Rutina Wesley)

slepu devojku sa kojom je uspostavio veoma blizak odnos, u zoološki vrt da bi joj zaokupio preostala čula nečim prekrasnim - milovanjem usnulog tigra.


Ovo je, takođe, vrlo spretno provlačenje Williama Blakea kroz Harrisovo delo, zbog pesnikove sjajne pesme 'The Tiger' objavljene 1794. u čuvenoj zbirci 'The Songs of Experience'.



Stih:

'In what distant deeps or skies.

Burnt the fire of thine eyes?'

kao da je namenjen upravo Rebi i ona oseća duboku povezanost sa životinjom pod njenim smelim dodirima, punim nežnosti.

Za nju je Francisov poklon nedvosmislen izraz ljubavi i popuštaju joj kočnice, koje su je sprečavale da se prepusti zagonetnom muškarcu koji joj, zbog telesne mane (tzv. zečije usne) nije dozvoljavao da mu opipa lice i tako stvori u glavi njegov lik. Reba mu se uskoro potpuno predaje u njegovom stanu. Pre samog seksualnog čina, glava joj je u Francisovom krilu, te milujući ga, poistovećuje ga sa tigrom, snažnom životinjom, ukroćenom bar na nekoliko na trenutaka. Usudi se da dodirne njegovo lice i uprkos kratkotrajnom šoku zbog deformiteta, ona se prepušta i u narednih nekoliko minuta, režiser nas vodi kroz njihov odnos na potpuno metaforičan način, pokazujući kako Dolarhyde, čija je percepcija njega samog i njegove partnerke, potpuno uronjena u fantaziju, dok zamišlja Rebu kao 'Ženu zaogrnutu Suncem'. Sebe zamišlja kao 'Crvenog Zmaja', pogotovo u trenucima kada Reba strastveno miluje njegova tetovirana leđa, vodeći tako ljubav i sa njim i sa samim Sotonom, Zmajem.





Osim u intimi njegove sobe, ova fantazija ga potpuno opseda i sve više ga odvlači od stvarnosti. Odlučuje da se sjedini sa izmaštanim identitetom, te odlazi u 'Brooklyn Museum', da vidi originalno Blakeovo delo. U izolovanoj sobi, u kojoj se čuva 'The Great Red Dragon and the Woman Clothed in Sun' napada ženu koja mu je pokazala sliku, zatim uzima Blakeovo remek-delo i jede ga, postajući jedno s njim, a tako postaje i celovit kao ličnost, ali ona izmaštana, koja je zauvek potisnula Francisa, a dopustila Zmaju da raširi svoja ogromna krila.





Comments


©2019 by My Site. Proudly created with Wix.com

bottom of page